Akcje ratownicze I kwartału – uzupełnienie

W dniu 7 lutego 2013 o godzinie 12.15 nasza jednostka została zadysponowana do miejscowego zagrożenia – zawalonego garażu pod naporem śniegu w Istebnej – Kubalonka. W akcji udział brał jeden zastęp z PSP JRG Ustroń oraz jeden zastęp z naszej jednostki samochodem MAN.
Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odśnieżenia zawalonego dachu, podźwignięciu załamanej konstrukcji za pomocą sprzętu hydraulicznego, wyciągnięciu samochodu dostawczego i skutera spod zawalonej konstrukcji. Po zakończeniu działań przekazano miejsce zdarzenia użytkownikom garażu. Do remizy powrócono o 14.05.

W dniu 23 lutego 2013 o godzinie 18.10 jeden zastęp naszej jednostki samochodem ratowniczo-gaśniczym został zadysponowany do pożaru lasu w przysiółku Jasnowice we wsi Istebna. Działania ratowników polegały na ugaszeniu ognisk palących się w lesie, przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego. Po zakończeniu działań ratownicy powrócili do remizy o godzinie 18.45

W dniu 12 marca 2013 o godzinie 16.45 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w budynku drewnianym w przysiółku Mikszówka we wsi Istebna. Do akcji wyruszyły dwa zastępy samochodami ratowniczo-gaśniczymi, w akcji udział brał również jeden zastęp z PSP JRG Ustroń. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu ognia i wyczyszczeniu przewodu kominowego. Po zakończeniu działań ratowniczych mieszkańcom przekazano miejsce zdarzenia i powrócono do remizy o godzinie 18.30.

W dniu 15 marca o godzinie 18.40 jeden zastęp naszej jednostki został zadysponowany do pożaru sadzy w kominie w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu ognia i wyczyszczeniu przewodu kominowego. Działania zakończono przekazaniem miejsca zdarzenia o godzinie 19.35

W dniu 26 marca o godzinie 19.45 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w kominie w budynku drewnianym w przysiółku Skała we wsi Istebna. Do akcji wyruszyły dwa zastępy samochodami ratowniczo-gaśniczymi. W akcji udział brał również jeden zastęp z PSP JRG Ustroń i dwa zastępy z OSP Istebna-Zaolzie. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu ognia i wyczyszczeniu przewodu kominowego, przewietrzeniu pomieszczeń w budynku. Działania zakończono przekazaniem miejsca zdarzenia i powrócono do remizy o godzinie 21.10.

W dniu 29 marca o godzinie 18.20 nasza jednostka została zadysponowana do kolizji drogowej na DW 941 w okolicach przysiółka Gliniane we wsi Istebna. Do akcji wyruszyły dwa zastępy samochodami MAN i Land Rover. W akcji udział brał jeden zastęp z PSP JRG Ustroń oraz policja. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się że kierowca oddalił się od samochodu, który znajdował się całkowicie poza drogą. Działania ratowników polegały na przeszukaniu okolicy w celu odnalezienia kierowcy – podejrzenie że był w szoku – ratownicy udali się w kierunku wskazanym przez świadków zdarzenia, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w samochodzie. Kierowcy nie odnaleziono w pobliżu miejsca zdarzenia. Działania zakończono o godzinie 19.10.

Po tej akcji pojawiły się wśród społeczności lokalnej plotki, jakoby strażacy dokonali kradzieży pieniędzy i wartościowych rzeczy z rozbitego samochodu na szkodę mieszkańca Jaworzynki oraz prace przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia były wykonane nieprawidłowo.
Strażacy nie dokonali żadnej kradzieży a wszystkie prace zostały dokonane fachowo zgodnie ze sztuką ratowniczą. Jednocześnie stali się ofiarami pomówienia. Działania takie bardzo szkodzą strażakom, godząc w ich dobre imię oraz stowarzyszeniu OSP Istebna-Centrum jako jednostce zrzeszających pomówionych ratowników.
Dowódca pierwszego zastępu zgłaszał do Powiatowego Stanowiska Kierowania jakie wartościowe przedmioty znajdują się w rozbitym samochodzie i prosił o pilne zadysponowanie policji na miejsce zdarzenia celem ich zabezpieczenia. Cała korespondencja jest nagrana na PSK. Wyszkolenie ratowników jest dobre i zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz rozbitego samochodu było prawidłowe.
Dla ratowników najboleśniejsze jest to że, praktycznie wszyscy pomówieni ratownicy do akcji przybiegli z kościoła biorąc udział w obchodach Triduum Paschalnego.

Dodaj komentarz