Pożar Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce

W dniu dzisiejszym 28.10.2011 około godziny 11.00 w budynku Szkoły Podstawowej na Jaworzynce wybuchł pożar. Ogień zajął pomieszczenie kotłowni, ale nie doszło do rozszczelnienia i zapalenia się oleju opałowego. Silnemu zadymieniu uległ cały budynek. Boczne wyjście ewakuacyjne i klatka schodowa były całkowicie odcięte przez gęsty dym. Dzieci pod opieką nauczycieli ewakuowały się na boisko szkolne, uczynili to również pozostali pracownicy szkoły. Po sprawdzeniu obecności okazało się że brakuje dwojga uczniów. Pracownica biblioteki szkolnej również nie zdołała się ewakuować gdyż drogę odciął jej bardzo gęsty dym, wzywała pomocy przez okno. Pracownik obsługi wyłączył zasilanie energii elektrycznej oraz podjął próbę ugaszenia pożaru gaśnicami proszkowymi.

Taki obraz sytuacji uzyskali strażacy przybyli na miejsce zdarzenia. Na szczęście był to scenariusz ćwiczeń praktycznej ewakuacji budynku szkoły. Organizatorem ćwiczeń była Pani dyrektor Dorota Małyjurek, a scenariusz ćwiczeń opracowali dh Adam Bielesz i Stanisław Kędzior. W świetle obowiązujących przepisów takie ćwiczenia powinny odbywać się raz na dwa lata.

Jako pierwszy na miejsce akcji dojechał zastęp z OSP Istebna-Centrum samochodem MAN. Dowódca przyjął meldunek od Pani dyrektor, przeprowadził rozpoznanie oraz wprowadził rotę gaśniczą głównym wejściem do budynku. Jako drugi zastęp na miejscu akcji pojawił się zastęp z OSP Jaworzynka-Centrum. Po zgłoszeniu się do dowódcy akcji podjęli akcję gaśniczą bocznym wejściem do szkoły. Trzeci zastęp z OSP Istebna-Zaolzie zasilił zastęp pierwszy, wprowadził ratowników do przeszukania budynku szkoły oraz przygotowali zasilanie wodne z hydrantu. Wraz ze strażakami z pierwszego zastępu, za pomocą drabiny D-10W ewakuowali z okna pierwszego piętra pracownicę biblioteki.  Czwarty zastęp samochodem gaśniczym z Istebnej-Centrum zasilił strażaków z Jaworzynki oraz przygotowali zasilanie z sieci wodociągowej. Piąty zastęp biorący udział w ćwiczeniach z Istebnej-Centrum samochodem Land Rover przygotował zabezpieczenie medyczne dla poszkodowanych oraz pomagali ratownikom przy pierwszej linii gaśniczej. Ratownicy w aparatach powietrznych odnaleźli i ewakuowali dwoje dzieci, które nie wyszły z budynku wraz z pozostałymi. Jedno dziecko znajdowało się w ubikacji na pierwszym piętrze, a drugie dziecko było w szatni. Pożar udało się zagasić.

Ćwiczenia zakończono około 12.30. W ćwiczeniach brało udział pięć zastępów: OSP Istebna-Zaolzie, OSP Jaworzynka -Centrum i trzy zastępy z OSP Istebna-Centrum. Po zakończeniu ćwiczeń dzieci miały możliwość zaznajomienia się ze sprzętem strażackim, a strażacy po omówieniu ćwiczeń zaznajomili się układem pomieszczeń budynku szkoły.

Składamy podziękowanie Pani dyrektor Dorocie Małyjurek za zorganizowanie ćwiczeń, miłe przyjęcie oraz danie możliwości zaznajomienia się strażakom z układem pomieszczeń szkoły.

Dodaj komentarz