VI Międzynarodowe Manewry Ratownicze

Międzynarodowe Manewry Ratownicze

VI Międzynarodowe Manewry Ratownicze Istebna

W dniu 27 sierpnia 2016 w odbyły się „VI Manewry Ratownicze – Istebna 2016”, zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną ISTEBNA-CENTRUM pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Istebna – Henryka Gazurka.

W tegorocznej edycji manewrów udział brały zastępy ratowników z jednostek: SDH Mosty u Jablunkova (Czechy), SDH Bukovec (Czechy), DHZ Svrčinovec (Słowacja), OSP Ustroń-Polana, OSP Ustroń-Centrum, OSP Ustroń-Nierodzim OSP Istebna-Zaolzie, OSP Koniaków-Centrum, OSP Istebna-Centrum.

Zgrupowanie drużyn było w remizie OSP w Istebnej o godzinie 13.00. Na wstępie prezes zarządu OSP Istebna dh Stanisław Kędzior powitał przybyłych na manewry ratowników, grono sędziowskie, pozorantów.
Po powitaniu głos zabrał pomysłodawca manewrów naczelnik OSP Istebna-C dh Adam Bielesz, który omówił zasady, trasę i poszczególne zadania ćwiczeń. Po odprawie dowódców drużyn, wypiciu kawy, zjedzeniu ciasta,  drużyny wyruszyły w teren i przystąpiły do wykonywania przygotowanych zadań.

Scenariusz zadania w lokalizacji pierwszej zakładał, iż w wypadku komunikacyjnym dwóch samochodów osobowych zostały poszkodowane trzy osoby: dwoje kierowców tych samochodów oraz niemowlę przewożone w foteliku. Niemowlę było nieprzytomne i nie oddychało, pierwszy z kierowców był nieprzytomny z ranami głowy, amputacja ręki, blady, spocony, oddech 16/min. Drugi z kierowców nieprzytomny, ciało obce wbite w głowę, oddech prawidłowy.

Scenariusz zadania w lokalizacji drugiej zakładał, że w wyniku kolizji rowerzysty z pieszym na szlaku ścieżki edukacyjnej rowerzysta uderzył w konar drzewa, był nieprzytomny, złamał kości obojczyka, pieszy doznał urazu tętnicy szyjnej, był przytomny, sam tamował krwotok, brak czucia w kończynach dolnych. Świadek zdarzenia, który wzywał pomocy zasłabł – zawał serca. Konieczność użycia AED, które było na pobliskim amfiteatrze.

Scenariusz zadania trzeciego zakładał, że w wyniku wybuchu pyłu drzewnego w zakładzie obróbki drewna poszkodowanych zostało dwoje pracowników. Jeden z poszkodowanych w wejściu do pomieszczenia posiadał oparzenia odkrytych części ciała II i III stopnia, głowa, twarz, jama ustna, dłonie. Drugi z poszkodowanych był wewnątrz budynku. W pomieszczeniach panowało bardzo duże zadymienie i zapylenie. Zadaniem ratowników było zabezpieczenie ran oparzeniowych pierwszego z poszkodowanych oraz przy pomocy kamery termowizyjnej zlokalizowanie wewnątrz pomieszczenia źródła ognia oraz jego ugaszenie i odnalezienie i ewakuacja drugiego z poszkodowanych.

Scenariusz w lokalizacji czwartej zakładał, iż przy pracach w lesie przygnieceniu przez drzewo został robotnik leśny. Poszkodowany był nieprzytomny, zmiażdżone kończyny dolne na wysokości ud. Zadaniem dodatkowym było ścięcie drzewa pod nadzorem leśniczego i robotnika leśnego.

Scenariusz w lokalizacji piątej zakładał wypadek motocyklistów w wyniku, którego jeden z nich złamał lewą nogę i dostał ataku padaczki. Drugi z motocyklistów miał poprzeczną ranę brzucha, wiotka klatkę piersiową, ból klatki piersiowej promieniujący do szyi i ramion. Zadaniem ratowników oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia i zaopatrzeniu ran było również przygotowanie lądowiska dla śmigłowca ratowniczego – ćwiczono procedury przygotowania lądowiska w warunkach nocnych.

Organizatorzy przygotowali też takie pozoracje, które nie są typowymi akcjami do których dysponuje się strażaków, ale upozorowane obrażenia jakie mieli poszkodowani, mogą występować w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. I wszelkie pozorowane obrażenia są w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Wszystkie pozoracje były realistycznie przygotowane. Sędziowie po każdym zadaniu omawiali wykonanie zadania przez drużynę, zwracali uwagę na popełniane błędy oraz chwalili za dobrze wykonane czynności. Zadania nie były punktowane na oceny, gdyż celem manewrów nie była rywalizacja, tylko ćwiczenia w warunkach zbliżonych do realnych oraz umożliwienie zespołom pracę ze sprzętem, z którym nie mają styczności we własnych jednostkach.

Organizator kieruje szczególne podziękowania dla firmy P.P.U.H. „SUPRON 1” spółka jawna Zenon Piasny, Zygmunt Czarnota, której przedstawiciel przyjechał na manewry z pokazem kamery termowizyjnej. Ratownicy mogli sprawdzić w działaniu kamerę K55 firmy FLIR.
Gminie Istebna składamy za wsparcie finansowe imprezy.
Za udostępnienie terenu szczególne podziękowania kierujemy do Nadleśnictwa Wisła, Państwo Markowi Matusznemu i Pani Marcie Matuszny właścicielom firmy DREW-MAT s.c., właścicielowi Hotelu Złoty Groń.

Po zakończeniu zadań w terenie nastąpiło omówienie przez sędziów zdań w remizie – założeń, najczęściej popełnianych błędów, dobrych pomysłów wynikłych w trakcie  ćwiczeń.

Do wszystkich zebranych kilka słów wypowiedzieli zaproszeni goście: Wójt Gminy Pan Henryk Gazurek, komendant gminny ZOSP RP i z-ca przewodniczącego Rady Gminy Pan Stanisław Lęgierski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Mirosław Kukuczka, dh Józef Czepczor, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza ks. Tadeusz Pietrzyk, Pan Wojciech Kohut – leśniczy leśnictwa Beskidek.

Na zakończenie został podany obiad dla wszystkich ratowników, osób zaangażowanych w realizacje manewrów i osoby zaproszone „wyczarowany” przez Basię, Anię, Beatę, Renatę, Dorotę i Krysię.

fotogaleria wkrótce

Dodaj komentarz