III Manewry Ratownicze Istebna 2013

20131005_0160_01W dniu 05 października 2013 Ochotnicza Straż Pożarna w Istebnej Centrum zorganizowała już III Manewry Ratownicze .Jak w poprzednich latach zostały przygotowane zadania mogące zdarzyć się w codziennych działaniach ratowniczych . Do Manewrów zgłosiły się jednostki z naszego powiatu OSP Istebna Centrum, OSP Istebna Zaolzie, OSP Koniaków Centrum, OSP Wisła Centrum, OSP Ustroń Centrum, OSP Skoczów, OSP Puńców, OSP Cieszyn Bobrek, oraz drużyna SDH Mosty u Jabłonkowa których ratownicy mieli kolejno 9 zadań w których mogli sprawdzić swoje umiejętności i nabyć nowe.

Na pierwszym zadaniu mężczyzna próbował popełnić samobójstwo, a jego żona, która była w zaawansowanej ciąży starała się go ratować. Zadaniem ratowników była zarówno pomoc samobójcy jak ciągła kontrola kobiety która w trakcie działań traci przytomność. Oceniane było głównie ułożenie kobiety w ciąży i postępowanie z poszkodowanym.

Drugie zadanie to wypadek samochodowy. Działania polegały na wydobyciu 3 osób poszkodowanych z wraku i zabezpieczenie terenu. Sędziowie oceniali głównie sposób radzenia sobie ze sprzętem hydraulicznym oraz bezpieczeństwo własne i osób biorących udział w zdarzeniu.

Na kolejnym zadaniu ratownicy zastali trzy osoby po bójce kibiców wracających z meczu. Nie tylko rana brzucha, ciało obce, rana ręki po wybuchu petardy, ale i złodziej czekał by wykorzystać sytuację.

Następnie ratownicy napotkali obcokrajowca, który starał się im wytłumaczyć co zobaczyła w lesie. Osoba ta mówiła tylko w języku angielskim i francuskim i w tych językach informowała drużyny o przygniecionym przez drzewo pracowniku leśnym. Sędziowie oceniali sposób porozumiewania oraz użycie poduszek wysokociśnieniowych. Zadanie to nie było zaznaczone na mapie przejazdu.

Zadanie 5 i 6 to reanimacja. Na piątym niemowlę które wypadło matce z fotelika, a na szóstym osoba dorosła znaleziona na basenie. W szóstym zadaniu można było wykorzystać przygotowany defibrylator szkoleniowy.

Siódme zadanie to rolnik z amputowaną ręką, który stracił podczas koszenia pola

Na kolejnym zadaniu była osoba, która leży w ogrodzie po ataku roju os

Zamiast zadania nr 9 była przerwa na kawę i ciasto.

Następnie na sali podczas omawiania zadań jednostka Istebna Centrum została zadysponowana do wypadku drogowego, po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca stwierdził że doszło do zderzenia autobusu z samochodem osobowym. Ze względu na dużą liczbę poszkodowanych KDR zadysponował wszystkie jednostki biorące udział w manewrach. 24 osoby poszkodowane w autobusie i dwie w samochodzie osobowym sprawiły ze ratownicy przez godzinę udzielali pomocy. Wykorzystano zestaw do segregacji podczas zdarzeń masowych oraz cały sprzęt będący na wyposażeniu jednostek.

To ostatnie zadanie było przygotowane przez organizatorów jako niespodzianka (tylko kilka osób wiedziało o tym zadaniu) i nie było omawiane na odprawie i przez to na początku zostało odebrane przez uczestników jako prawdziwe zdarzenie.

W trakcie zadań były wykorzystywane profesjonalne manekiny, defibrylator szkoleniowy oraz zestaw do pozoracji ran, który został zakupiony przez organizatorów by zadania były bardziej realistyczne.

Nad poprawnością przebiegu działań czuwali sędziowie z PSP, ratownicy pogotowia oraz szpitala w Cieszynie, którzy na co dzień mają do czynienia z podobnymi zdarzeniami i chętnie dzielili się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem z uczestnikami manewrów. W Manewry było zaangażowanych około 180 osób, byli to ratownicy,pozoranci ,sędziowie oraz organizatorzy.

Komandor Manewrów

dh. Adam Bielesz

https://plus.google.com/photos/108382200802036492890/albums/5931591502633317889