Bieg Rodzinny – relacja

W dniu 14 maja 2017 odbył się pierwszy Bieg Rodzinny o puchar prezesa OSP Istebna – Centrum. Impreza odbyła się w ramach Festiwalu biegowego w Istebnej Zaolziu, w ramach którego odbył się również Biegowy Festiwal Sztafet.
Aura była wyjątkowo sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Frekwencja bardzo pozytywnie zaskoczyła organizatorów, w biurze zawodów zgłosiło się dwadzieścia rodzin, co dało łącznie 78 osób na starcie. Frekwencja była wysoka ale nie przerosła organizatora, nie wszystkie kiełbaski zostały upieczone na grillu.

Zasady biegu rodzinnego były charakterystyczne. Każda rodzina, która ukończyła bieg była zwycięzcą i otrzymała dyplom z rąk prezesa OSP Istebna – Centrum Dyplom. Jednak puchar powędrował do rodziny, która uzyskała najmniejszą ilość punktów. Zasady punktacji promowały duże rodziny trzypokoleniowe oraz z małymi dziećmi. Czas biegu był przeliczny na punkty tak, że 1 sekunda = 1 punkt, od tego wyniku odliczane były bonifikaty: 10 pkt za każdą osobę powyżej 2, 300 pkt za trzypokoleniowy skład drużyny oraz po 200 punktów za każde dziecko w wieku do 4 lat.
Dystans jaki miały drużyny do pokonania wynosił około 500 metrów.

Puchar Pierwszego Biegu Rodzinnego otrzymała drużyna zgłoszona przez Rozalię Zowada. W składzie drużyny byli Antoś – najmłodszy uczestnik – drugi miesiąc życia i Julka Zowada oraz Miriam, Iwona i Jacek Kohut. Antoś trasę przebył niesiony przez dziadków w nosidełku a Julka w wózku użyczonym na starcie przez rodzinę Kędzior (prezesa z OSP Istebna-Centrum). Cieszy fakt, że puchar pozostał w „strażackiej rodzinie”, mąż Rozalii jest druhem w jednostce OSP Koniaków-Centrum. Najszybszą drużyną biegów była również rodzina strażacka, druha z jednostki OSP Koniaków-Centrum Wojtka Zowady, którzy jako jedyni uzyskali czas biegu poniżej 2 minut. Natomiast najliczniejszą drużyną była również rodzina strażacka, rodzina druha Tadka Kaczmarzyka – zastępcy Wiceprezesa z jednostki OSP Istebna-Centrum.
Wśród dwudziestu rodzi, które stanęły na starcie trzy rodziny były trzypokoleniowe, w składzie sześciu rodzin były dzieci w wieku do 4 lat – łącznie ośmioro dzieci, aż szesnaście rodzin miało skład trzyosobowy lub większy. Osiem rodzin, które stanęły na starcie było rodzinami strażackimi.
Cel jakim była promocja rodzinnego aktywnego wypoczynku został osiągnięty w pełni, bardzo cieszył organizatorów widok uśmiechniętych twarzy na starcie, a jeszcze bardziej uśmiechniętych na mecie, wózków dziecięcych, wielopokoleniowych rodzin wspólnie bawiących się bieganiem.

Na naszej imprezie gościł Wójt Gminy – Henryk Gazurek, który wraz ze swoją małżonką
dopingował startujące rodziny, za co im bardzo dziękujemy.

Składam serdeczne podziękowania ekipie współorganizatora czyli Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej czyli Karinie, Eli, Basi, Jackowi, Genkowi, Michałowi, Krzyśkowi, bez których impreza by się nie odbyła. Podziękowania kieruję również do sędziów zawodów, Panom Jackowi Suszce i Adamowi Cieślarowi. Dziękuję Panu Jarkowi Hulawemu za wsparcie sportowe i pomoc w przeprowadzeniu startów. Dziękuje również Ani, która pracowała w biurze zawodów oraz Tadkowi, Józkowi, Rafałowi i Dominikowi, którzy zajęli się zabezpieczeniem grilla.

Jeszcze raz gratuluję wszystkim zwycięskim drużynom i zapraszam wszystkich na kolejny Bieg Rodzinny w maju przyszłego roku.

Ze strażackim pozdrowieniem
Stanisław Kędzior
Prezes OSP Istebna-Centrum

Dodaj komentarz