FLORIANY 2018

Do konkursu organizowanego przez ZOSP RP – FLORIANY 2018 nasza jednostka zgłosiła projekt realizowany wspólnie z partnerami z Czech i Słowacji „STRAŻACY BEZ GRANIC – HASIČI BEZ HRANIC” w kategorii współpracy międzynarodowej.
Z pośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursu wyłoniła inicjatywy nominowane do nagrody głównej. Nominację obok naszego projektu uzyskały inicjatywy: „Współpraca bez granic” z OSP w Budzowie oraz „Palimy się do współpracy” z OSP Nowa Wieś Kłodzka; oba projekty pochodziły z województwa dolnośląskiego.

11 maja 2018 r. w Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie podczas Gali Finałowej II edycji Konkursu FLORIANY poznaliśmy zdobywców Strażackich Oscarów. Gospodarzami gali byli Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Werdyktem Kapituły Konkursu nagrodzono 19 najlepszych i najciekawszych prospołecznych inicjatyw zrealizowanych w latach 2016 – 2017

Przedstawiciele naszej jednostki wraz z przedstawicielami partnerów projektu tj. z jednostki SDH Mosty u Jabłonkowa – Czechy, DHZ Svrčinovec – Słowacja z wielką niecierpliwością czekały na ogłoszenie werdyktu. Emocje były bardzo wielkie zwłaszcza, że wyniki w „naszej” kategorii były odczytywane jako przedostatnie. Ale kiedy gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz otworzył piękną złotą kopertę i odczytał nazwę naszej jednostki jako zwycięzcy to wybuchła w nas ogromna radość. Po odbiór nagrody na scenę wystąpili dh Mirosław Kukuczka, dh Marek Byrtus, dh Stanisław Kędzior, dh Kohut Tomáš – SDH Mosty u Jabłonkowa wraz z małżonką, dh Anton Tomaščin – DHZ Svrčinovec wraz z małżonką. Oprócz pięknej i prestiżowej statuetki otrzymaliśmy również album pod redakcją dr Mariana Zalewskiego „W jedności siła. Bogu na chwałę ludziom na pożytek” wydany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Publikacja ta jest dla nas również bardzo cenna, gdyż wśród tysięcy zdjęć i dokumentów pochodzących z całej polski znalazły się cztery akcenty dotyczące naszej jednostki.

Mając trzydzieści sekund na powiedzenie kilku słów dh Stanisław Kędzior podziękował Kapitule Konkursu za docenienie naszej współpracy międzynarodowej, do konkursu zgłoszony był tylko jeden projekt bo taki jest regulamin, ale my to odbieramy jako uhonorowanie i docenienie całej działalności. Bez wcześniejszej współpracy nie było by pomysłu na realizację projektu, który był zgłaszany do konkursu. W kontekście 100-lecia niepodległości i granic przedstawiciel naszej jednostki zaznaczył, że jak powstawały jednostki OSP w Istebnej i na Mostach to granica nas nie dzieliła, byliśmy wówczas w Księstwie Cieszyńskim, a teraz dzięki Strefie Schengen granica na mapie jest, ale my możemy z partnerami spokojnie się przemieszczać pomiędzy naszymi jednostkami.

Tutaj więcej o FLORIANACH

Tutaj film z Gali

Dodaj komentarz