Pożar budynku administracyjnego firmy „DREW-MAT” – ćwiczenia

Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Ustroniu przyjęło zgłoszenie o pożarze pomieszczeń budynku administracyjnego firmy „DREW-MAT” (tartak obok sklepu REMA). Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy OSP Istebna-Centrum oraz dwa zastępy OSP Istebna-Zaolzie – takie przyjęto założenia ćwiczeń zorganizowanych w dniu 21 lipca 2011.
Jako pierwszy na miejsce przybył zastęp MAN TGM Istebna-Centrum, dowódca zastępu przeprowadził rozpoznanie a w tym czasie przybyły zastępy z OSP Istebna-Zaolzie oraz pozostałe z Istebnej-Centrum. Stwierdzono pożar pomieszczeń biurowych o powierzchni około 70 m2 i nadal się rozprzestrzeniał oraz zadymienie całego budynku o kubaturze około 800 m3. Z budynku o własnych siłach lecz z oznakami zatrucia dymem wyszedł jeden pracownik, poinformował o jeszcze jednym pracowniku który nie zdołał sam opuścić budynku i o materiałach łatwopalnych (paliwo i olej do pilarek, butla z gazem propan-butan) składowanych w budynku. Poszkodowanemu została udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna. Do budynku zostały wprowadzone dwa prądy wody i dwie roty w aparatach powietrznych (po jednej z każdej jednostki). Podano również jeden prąd wody na dach budynku. Z budynku ewakuowano osobę poszkodowaną – nieprzytomnego pracownika, który miał zachowane czynności życiowe (puls, oddech). Poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wezwano pogotowie ratunkowe. Wyniesiono również butlę z gazem propan-butan oraz kanistry z paliwem, wszystkie pojemniki zostały schłodzone dodatkowo utworzonym prądem wody. Pożar ugaszono i przewietrzono wszystkie pomieszczenia.
Ćwiczenia miały na celu poprawę współpracy pomiędzy jednostkami, sprawdzenie zasilania wodnego, zapoznanie się z układem budynków w zakładzie „DREW-MAT”, ćwiczono również współpracę z pracownikami tartaku, którzy wzięli czynny udział w ćwiczeniach.
Ćwiczenia przebiegły w miłej i koleżeńskiej atmosferze, choć warunki pogodowe nie były sprzyjające. Początkowo planowano odwołanie ćwiczeń, ale „czerwony kur” pogody, ani pory dnia nie wybiera i ćwiczenia przeprowadzono zgodnie z planem. Kolejne wspólne ćwiczenia przeprowadzone zostaną w miesiącu sierpniu.
Zarząd OSP Istebna-Centrum kieruje podziękowania na ręce Państwa Matusznych za współpracę w przeprowadzeniu ćwiczeń oraz pracowników biorących udział w ćwiczeniach. 

Dodaj komentarz